Siła dobrej piosenki w klasycznej reklamie Coca-Coli z 1971 roku

Był rok 1971 gdy na wzgórzu Manziana pod Rzymem reżyser Roberto Malenotti zgromadził kilkuset młodych ludzi z różnych stron świata, by nakręcić jedną z najpopularniejszych reklam marki Coca-Cola (jak się później miało okazać).  Realizację spotu – znanego pod nazwą Hilltop [Wzgórze] – który wymyśliła agencja McCann Erickson prześladował pech. Pierwotnie miał być on nakręcony na klifach w Dover (Anglia), ale trwający trzy dni deszcz uniemożliwił zdjęcia. Ekipa przeniosła się do Rzymu, ale tu również pierwsze podejście zniweczył deszcz – a więc dopiero trzecia próba okazała się szczęśliwa. Te perturbacje zaważyły na astronomicznym, jak na owe czasy koszcie produkcji, który wyniósł 250 tysięcy dolarów. Jednak o globalnym sukcesie reklamy przesądziła piosenka, którą „lip-syncuje” chór młodych ludzi, a nie obraz filmowy – utwór I’d Like to Teach the World to Sing (In Perfect Harmony) napisany specjalnie dla Coke (pt. I’d Like to Buy the World a Coke), wkrótce po starcie kampanii stał się samoistnym hitem i nagrany przez zespół The New Seekers osiągnął 1. miejsce na brytyjskiej oraz 7. miejsce na amerykańskiej liście przebojów. A sama reklama – do dziś wirusuje na YouTube!

Spot pt. I’d Like to Buy the World a Coke Commercial – 1971 funkcjonuje na YouTube w co najmniej pięciu wersjach, które pojawiały się tam od 2008 roku i do dziś łącznie zgromadziły już ponad 3.5 miliona wyświetleń na YouTube oraz ponad 250 tysięcy share’ów na Facebooku.  

Coca Cola_Hilltop

Ostatni wzrost zainteresowania tą starą reklamą związany był z jej wykorzystaniem w finałowej scenie popularnego serialu „Mad Men” opowiadającego losy pewnej amerykańskiej agencji reklamowej.  Poniżej możecie też zobaczyć krótki wywiad z Billem Backerem, jednym z twórców tej reklamy z agencji McCann Erickson.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: